SAATEKS

Üles  Edasi

 

KOSMOSETEADUSE JA -TEHNOLOOGIA KESKUSE LOOMISE LUGU – TARTU OBSERVATOORIUM TÕRAVERES

 

Selleks ajaks, kui Eestit hakati nimetama kosmoseriigiks, oli  meie kosmoseuuringute ajalugu juba üle 200 aasta vana. Ja see pole lihtsalt aja lugu, vaid selles lööb ikka ja jälle  särama tugeva isiksuse, targa teadlase, loova inimese vaimne anne. Kuidas siis ikka on juhtunud nii, et meie väikese rahva intellektuaalsed võimed ja meie kujuneva riigi piiratud võimalused on sünnitanud kosmoseteaduse vallas olulisi avastusi? Kes seda teab!?

Kuid kindel on see, et 50 aastat tagasi Tõravere mäele loodud teaduslinnak on olnud töökoduks enam kui 700 inimesele, kellest paljude nimed leiate käesolevast raamatust. Nende seas on praegusi akadeemikuid, kes tudengitena vaimustusid inimkonna suurima ja kalleima väljakutse – kosmose hõlvamise – ideedest ja on neid, kes tänu oma nutikusele ja tehnilistele oskustele lõid esimesed teaduslikud instrumendid kosmoselaevade pardale. Teoreetikud, vaatlejad, mõõtjad, arvutajad, insenerid, õppejõud, abilised - kõigil on oma roll selles loos.

See 50 aasta vanune kosmoseteaduse lugu on hargnenud koos looga Eesti kujunemisest iseseisvaks vabaks riigiks. Niiviisi on see lugu ka osa Eesti teaduse arenemise loost ja me loodame, et ka sellest, kuidas kujuneb teadusriik Eesti. Oleme siia raamatusse kokku kogunud nende inimeste meenutusi ja mälestusi, kes olid juures, kui 1958. aastal esimene kivi observatooriumi vundamenti pandi. On lood sellest, kuidas teadussuunad tekivad, aga ka muutuvad või hääbuvad, nii nagu teadlased suudavad ja olud seda võimaldavad. Ja sellest, kuidas Eestisse jõudsid esimesed elektronarvutid ja internet, kuidas  toona välismaal käidi ja kõrgeid külalisi vastu võeti. Aga ka sellest, kuidas ühel kevadisel  varahommikul 2013. aastal Tartu observatooriumi värskelt renoveeritud peahoone saalis Tõraveres võeti vastu  esimene signaal Eesti esimeselt satelliidilt. Tehtud!? Ei ole ju!

Kosmoseriik on eelkõige võimalus. Võimalus, et me suudame luua moodsat kõrgetasemelist tehnoloogiat, mis aitab kaasa inimkonna ees seisvate väljakutsetega toimetulemisele. Võimalus, et Eestis elavad töökad ja osavad inimesed, kes leiavad oma võimete arendamiseks soodsa keskkonna. Võimalus, et saame üheskoos teha midagi, millest me tunneme rõõmu ja  mille üle oleme uhked!

See raamat on austusavaldus kõikidele nendele inimestele, kes on otseselt või kaudselt osalenud kosmosega seotud tegevustes Eestis. Me elame neid lugusid läbi iga päev ja isemoodi ja see, mis väärikate kolleegide meenutusis on uus, võib olla pärit terve põlvkond enne praeguste tegijate sündi. Aga alati on ühtemoodi vaimustus ja entusiasm! Kuhu edasi, kuidas edasi, kellega edasi – uudishimul ja loomisel ei ole piire - ei ajas ega ruumis.

Soovin kutsuda lugejat läbi elama Eesti kosmoseteaduse senistele tähthetkedele. Uued lood ootavad loomist.

 

anu_foto_2_zoom30

Anu Reinart

Tartu

observatooriumi direktor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toimetajalt: piltide suurendamiseks klõpsake nende pihta!